Co to jest kredyt gotówkowy

29 maja
17:12 2009

Kredyt gotówkowy można podzielić na kilka rodzajów kredytów:

– kredyty konsumpcyjne
– limity kredytowe w rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (kredyt w ROR)
– kredyty na kartach kredytowych
– pożyczki hipoteczne
Ich wspólną cechą jest to, że można przeznaczyć je na dowolny cel. Bank nie pyta nas o to, na co chcemy wydać pieniądze z kredytu gotówkowego. Ta cecha oraz stosunkowo łatwa procedura ubiegania się o ten rodzaj kredytu sprawia, że jest on bardzo popularny wśród konsumentów. Dodatkowo plusem tego rodzaju finansowania jest to, że zabezpieczeniem najczęściej jest  najczęściej weksel in blanco, niekiedy przystąpienie do kredytu osób trzecich oraz coraz bardziej popularne ubezpieczenia kredytów. Tylko w przypadku pożyczki hipotecznej wymagane jest posiadanie nieruchomości, która byłaby zabezpieczeniem takiego kredytu. Kredyt gotówkowy można podzielić na kilka rodzajów kredytów:
– kredyty konsumpcyjne
– limity kredytowe w rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (kredyt w ROR)
– kredyty na kartach kredytowych
– pożyczki hipoteczne
Ich wspólną cechą jest to, że można przeznaczyć je na dowolny cel. Bank nie pyta nas o to, na co chcemy wydać pieniądze z kredytu gotówkowego. Ta cecha oraz stosunkowo łatwa procedura ubiegania się o ten rodzaj kredytu sprawia, że jest on bardzo popularny wśród konsumentów. Dodatkowo plusem tego rodzaju finansowania jest to, że zabezpieczeniem najczęściej jest  najczęściej weksel in blanco, niekiedy przystąpienie do kredytu osób trzecich oraz coraz bardziej popularne ubezpieczenia kredytów. Tylko w przypadku pożyczki hipotecznej wymagane jest posiadanie nieruchomości, która byłaby zabezpieczeniem takiego kredytu.
To wszystko sprawia, że kredytu gotówkowy możemy otrzymać nawet w ciągu 1-2 dni roboczych (w przypadku pożyczek hipotecznych ten czas wydłuża się i może wynieść nawet -1-2 tygodnie). Oczywiście za tą szybkość i łatwą dostępność kredytu płacimy większe oprocentowanie dla banku. W tej chwili oprocentowanie kredytów gotówkowy wynosi nawet kilkanaście procent a w przypadku najdroższych ofert możemy płacić nawet ponad 20 proc. odsetek rocznie. Warto więc z rozwagą korzystać z tego typu kredytów ponieważ bardzo łatwo jest popaść w pułapkę zadłużenia.
O kredyt gotówkowy można ubiegać się w każdym banku ponieważ produkt ten należy do podstawowych produktów oferowanych przez banki, prowadzące obsługę klientów indywidualnych. Obecnie można ubiegać o kredyty gotówkowe z pomocą pośredników finansowych. O pożyczkę na dowolny cel można wnioskować w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz w firmach pożyczkowych.