Zamiast kredytu: 3 sposoby na gotówkę

Zamiast kredytu: 3 sposoby na gotówkę
06 września
22:37 2017

Zdarzają się sytuacje w życiu każdego człowieka, że potrzebuje gotówki – na remont wakacje, nową pralkę czy lodówkę. Wtedy zaczynamy się zastanawiać nad najlepszą opcją zdobycia potrzebnych środków finansowych. Oto 3 sposoby zdobycia gotówki w banku.

Oferta banków jest bardzo szeroka, dlatego aby zdobyć pieniądze z banku, nie musimy od razu brać kredytu. Jednak w niektórych sytuacjach kredyt gotówkowy okazuje się najlepszą alternatywą. Warto pamiętać, że pożyczone z banku pieniądze zawsze należy w terminie oddać, by nie popaść w jeszcze gorsze zadłużenie i nie popsuć swojej historii kredytowej w BIK-u.

Karta kredytowa – kredyt dostępny od ręki

Karta kredytowa to plastik, za pomocą którego możemy korzystać z pieniędzy banku w ramach udostępnionego limitu. Tego rodzaju narzędzie umożliwia płatności bezgotówkowe i wypłatę gotówki z bankomatu, jednak ta opcja jest dodatkowo płatna. W ramach karty kredytowej jej posiadacz może korzystać z okresu bezodsetkowego – trwa on najczęściej od 54 do 56 dni. Po wydaniu pieniędzy z karty należy je spłacić w tym okresie, wtedy unikniemy konieczności płacenia odsetek. W przypadku, gdy nie zdążymy spłacić w całości zadłużenia we wskazanym czasie, bank doliczy nam do długu na karcie odsetki. Posiadanie karty kredytowej umożliwia dostęp do gotówki, gdy jej potrzebujemy, może zastąpić kredyt gotówkowy.

Limit w rachunku osobistym – na nagłe wydatki

Limit kredytowy w ramach konta osobistego umożliwia wydawanie pieniędzy z rachunku, nawet jak nie mamy na nim własnych środków finansowych. Wysokość limitu jest ustalana indywidualnie przez bank, najczęściej jest to kwota stanowiąca kilkukrotność naszych dochodów. Umowa zawierana jest na rok, po tym czasie najczęściej następuje automatyczne odnowienie kredytu. Odsetki w ramach limitu kredytowego płacimy tylko za środki rzeczywiście wykorzystane, a każda wpłata na konto w pierwszej kolejności spłaca zadłużenie.

Kredyt gotówkowy – raty i dłuższy okres spłaty

Kredyt gotówkowy jest przyznawany na podstawie złożonego wniosku i dokonania oceny zdolności kredytowej klienta. Dodatkowo pieniądze uzyskane w ten sposób możemy przeznaczyć na dowolny cel. Kredytobiorca sam może ustalić wysokość gotówki, jaka jest mu potrzebna oraz okres spłaty zobowiązania. Jednak kredyt gotówkowy jest trudniej zdobyć niż kartę kredytową czy tez limit w koncie, ponieważ w tym przypadku bank wnikliwiej analizuje sytuację finansową kredytobiorcy i sprawdza jego historie kredytowa w BIK.