Do 2012 roku

25 października
06:09 2011

Zacznijmy od tego, że Open Finance jest najbardziej rozpoznawalną i uznaną na rynku finansowym firmą doradztwa finansowego. Analizy oraz prognozy tej firmy zazwyczaj sprawdzały się, dlatego cieszy się dużym zaufaniem klientów. Nie tak dawno Open Finance pokusiła się o analizę rynku kredytów z dopłatami, czyli kredytów realizowanych w ramach projektu rządowego „Rodzina na Swoim”. Jest to bardzo chwytliwy temat, bowiem wiele osób już skorzystało z tego programu, a jeszcze więcej ma zamiar do niego przystąpić. Poza tym od sierpnia bieżącego roku weszły w życie zmiany w ustawie programu rodzina na swoim, które to zmiany są dość kontrowersyjne z uwagi chociażby na ograniczenia wiekowe oraz limity. Wielu kredytobiorców zastanawia się do kiedy rodzina na swoim będzie funkcjonować. Otóż zgodnie z ustawą do końca 2012roku i to też wzbudza wiele kontrowersji.

– Sam sobie zadawałem pytanie do kiedy rodzina na swoim będzie funkcjonować i muszę powiedzieć, że decyzja o wygaszeniu tego projektu rządowego w 2012 roku bardzo mnie zaskoczyła. Skoro jednak jest to decyzja niepodważalna nie ma co się nad nią rozwodzić i trzeba działać aby zdążyć prze tym terminem – powiedział jeden z kredytobiorców.

Przypomnijmy, że ostatni okres przed końcem roku 2010  był dla rynku kredytów mieszkaniowych bardzo gorący. Banki oraz klienci starający się o kredyty śpieszyli się, aby zdążyć przed wejściem w życie pełnych zapisów rekomendacji T, natomiast starający się o preferencyjne kredyty przed mającymi wejść w życie zmianami w programie „Rodzina na swoim”. Banki starały się przyciągnąć jak najwięcej klientów przeróżnego rodzaju upustami, promocjami i rabatami, deweloperzy obniżkami cen oraz darmowymi garażami, piwnicami czy też werandami. Natomiast kredytobiorcy starali się skorzystać z tych ofert, ponieważ w tym roku może już być znacznie trudniej pozyskać jakiekolwiek kredyty. Jednakże – jak informuje Open Finance – eksplozji sprzedaży kredytów z dopłatami pod koniec roku nie było i nadal nie ma. Generalnie jednak w IV kwartale ur. po kredyty z dopłatami sięgnęło najwięcej klientów. Dokładnie w stosunku do III kwartały popyt na kredyt RnS wzrósł aż o 30 procent. Łącznie w całym roku 2010 wydano 43 123 preferencyjne kredyty z dopłatami do odsetek. Okazuje się też, że więcej osób skorzystało z ofert rynku wtórnego 25 717 niż z pierwotnego 10 426. Ogółem w ramach projektu „Rodzina na swoim” wydano już ponad 250 tysięcy takich kredytów. Nadal nie wiadomo jak zmiany które weszły na rynek wpłyną na ten rynek. W końcu jednak program ten trafił pod obrady rządy i już wiemy jakie zapadły decyzje Sprawdziły się więc przewidywania o obniżeniu limitów metrażowych, obniżone zostały limity cen mieszkań kwalifikowanych do programu, nie będą mogły tych kredytów wziąć osoby, które ukończyły 35 lat, natomiast mogą po nie sięgać osoby samotne. No i ci, którzy martwili się do kiedy rodzina na swoim będzie trwać otrzymali odpowiedź – do końca 2012 roku.