Faktoring lekiem na poprawę płynności finansowej firmy

24 marca
15:34 2015

Wiele firm boryka się z problemem opóźnień w płatności od kontrahentów. Zastoje finansowe mogą doprowadzić do trudnej sytuacji w firmie a nawet spowodować czasową niewypłacalność. Czy faktoring to skuteczny lek na poprawę płynności finansowej?

Utrzymanie firmy na rynku zależy od ogromu czynników. Poza świetną ofertą, wysokimi standardami obsługi i profesjonalnym podejściem do działania liczy się także kwestia terminowego otrzymywania wpłat za zrealizowane usługi lub sprzedany towar. Niestety wciąż wiele firm nie otrzymuje terminowo płatności, co wpędza je w tarapaty finansowe.

W sytuacjach, gdy z płatnościami zalega wielu klientów, firma może nawet stać się niewypłacalna. Wielu przedsiębiorców stara się na własną rękę pilnować należności i ściągać zaległości od kontrahentów. To nie zawsze łatwe i nie zawsze przyjemne zajęcie. Wymaga czasu i poświęcenia, by przynieść wymierne efekty. Dlatego wiele firm decyduje się na korzystanie z usługi faktoringu.

Faktoring polega na odsprzedaniu należności, jakie ma wobec naszej firmy kontrahent. Instytucja, która świadczy usługę faktoringu, czyli faktor, wypłaca pieniądze na konto przedsiębiorcy. Faktor zajmuje się dalszymi czynnościami związanymi z obsługą nieterminowych płatności.

Faktoring jest świetnym rozwiązaniem, jeśli w firmie zdarzają się częste zastoje finansowe z powodu nieterminowych wpływów od klientów. Nie jest to oczywiście usługa darmowa, ale często bardziej opłacalne może się okazać otrzymanie mniejszej kwoty pieniędzy od razu, niż oczekiwanie i dopraszanie się o spłatę zaległości.

Faktoring jest usługą, którą oferuje wiele instytucji finansowych. Opcję tę można dopasować do potrzeb firmy tak, by w pełni wykorzystać jej potencjał i dobroczynny wpływ na stabilność finansową naszego biznesu.