Gdzie po najkorzystniejszy kredyt?

18 kwietnia
17:22 2012

 Pytanie, gdzie udać się po najkorzystniejszy kredyt pojawia się zawsze, gdy musimy pożyczyć gotówkę. Odpowiedzi na to pytanie może być wiele, bo nie jest powiedziane, że jeżeli w jednym banku sąsiad dostał dobre warunki, to my dostaniemy podobne lub lepsze. Wszystko zależy od kwoty, o którą się staramy, okresu spłaty kredytu i czynników takich jak: posiadanie konta w banku, możliwość wykazania zatrudnienia na stałe oraz wysokości dochodów. Innymi słowy, im pewniejszym jesteśmy w oczach banku klientem, tym korzystniejsze warunki zostaną nam zaproponowane.
Pomijając wyniki związane z naszym związkiem z danym bankiem przeprowadziłem symulację najkorzystniejszej oferty. Oczywiście związek z bankiem został pominięty, bo banki nie udostępniają oficjalnie informacji na temat faworyzowania swoich klientów. Tak więc wzięte pod uwagę zostały kwota kredytu – 20 000zł, okres spłaty 48 miesięcy. Waluta to oczywiście nasze złotówki, a rodzaj rat – równe.
Najkorzystniejszy kredyt według tej symulacji może zaproponować nam Eurobank w ramach Taniego kredytu z kontem. Jak sama nazwa wskazuje, aby wziąć ten kredyt trzeba także stać się posiadaczem rachunku osobistego w Eurobanku. Kredyt ten posiada oprocentowanie nominalne w wysokości 10,52%, co w przypadku zasymulowanego kredytu przełoży się na oprocentowanie rzeczywiste na poziomie 11,02%. Te z kolei po przeliczeniu na złotówki da ratę miesięczną na poziomie 512,07zł. Tak więc szybko mnożąc kwotę przez ilość miesięcy spłaty otrzymujemy 24 579,36zł. Jest to zarazem faktyczny koszt kredytu.
Najkorzystniejszy kredyt jest tańszy w pojedynczej racie o 1,23zł od oferty numer dwa, którą posiada Deutsche Bank. W skali całych czterech lat spłaty jest to kwota jedynie o 59,04zł wyższa, a należy pamiętać, że w przypadku Eurobanku trzeba stać się także posiadaczem konta. Trzeba więc też wziąć pod uwagę opłaty związane z jego posiadaniem.