Czy Getin Noble Bank upadnie?

Czy Getin Noble Bank upadnie?
21 maja
12:04 2017

Sytuacja Getin Noble Banku nie wygląda dobrze. Tylko w ciągu ostatniego roku wartość jego akcji spadła o 3/4. Obecnie bank na giełdzie jest wyceniany tylko na 1,1 mld zł, a jeszcze niedawno, bo w 2014 roku, jego kapitalizacja przekraczała 9 mld zł. Dodatkowe niebezpieczeństwo dla banku stanowią podatek bankowy, ustawa frankowa i wymogi KNF. Czy Getin Noble Bank jest zagrożony upadkiem? Czy pora zabierać stamtąd pieniądze?

Rok 2016 nie rozpoczął się w Polsce dobrze dla banków. Pierwszym niesprzyjającym aspektem dla instytucji finansowych stał się wprowadzony w lutym tego roku podatek bankowy. Kolejne zagrożenie dla sytuacji finansowej banków stanowią założenia ustawy frankowej przedstawionej przez prezydenta.

Trudna sytuacja Getin Noble Banku?

Złożenie się w czasie obydwu tych spraw nie wpłynęło pozytywnie na instytucję finansową Getin Noble Banku, który jest w trakcie poszukiwań kapitału wymaganego przez KNF. Jesienią 2015 roku bank ten miał do uzupełnienia 0,7 mld zł, a na znalezienie kapitału dostał czas do czerwca 2016 roku. W sytuacji, gdy Getin Noble Bank nie zrobi tego w tym okresie, istnieje ryzyko powtórki historii upadłego niedawno SKOK-u. Powodem podwyższenia wymogów względem Getin Noble Banku przez KNF jest troska o złożone tam depozyty. Bank ten znalazł się w grupie podwyższonego ryzyka przede wszystkim przez kredyty frankowe. Według ostatniego raportu aż 30% jego portfelu kredytowego, opiewającego na 49,6 mld zł, stanowią kredyty walutowe.

Wszystko przez frankowiczów i podatek bankowy!

Dla Getin Noble Banku poważne zagrożenie stanowiłoby wejście ustawy korzystnej dla frankowiczów. Przewalutowanie kredytów według projektu proponowanego przez prezydenta uszczupliłoby zyski banku aż o 3,5 mld zł. Taka kwota stanowi 6% wartości portfela kredytowego Getin Noble Banku. Takie zmiany mogłyby doprowadzić do sytuacji, że spółka nie spełniłaby wymogów KNF.

Pewną deską ratunku jest podatek bankowy, który należy płacić już od lutego. Spółka, która wykaże stratę na koniec roku, może go uniknąć. Teoretycznie w przyszłym roku bank powinien odprowadzić z tytułu podatku bankowego ok. 200 mln zł, tymczasem jego zysk za okres ostatnich 12 miesięcy wyniósł zaledwie 253 mln zł.

Getin Noble Bank ma szanse utrzymać się na powierzchni, tym bardziej że ustawa frankowa zaproponowana przez prezydenta raczej nie wejdzie wżycie. Przeciwko niej opowiedziały się m.in. NBP oraz Komitet Stabilności Finansowej.