Ile kosztuje kredyt samochodowy

29 maja
17:20 2009

Kredyt samochodowy daje możliwość zakupu upragnionego auta. Możemy sfinansować nim całość ceny samochodu lub tylko jego część. Za nim jednak zaczniemy wypełniać wniosek do banku warto przyjrzeć się kosztom takiego kredytu. Do głównych kosztów zaliczamy oprocentowanie, prowizję, ubezpieczenia.

Oprocentowanie
Oprocentowanie kredytu samochodowe zależy z reguły od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj i wiek kredytowanego pojazdu. Tu zasada jest taka, że czym nowsze auto tym oprocentowanie spada.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt kredytu samochodowego jest wybrany przez nas okres kredytowania. Regułą jest, że im dłuższy okres kredytowania, tym więcej zapłacimy odsetek.
Waluta kredytu również ma wpływ na wysokość oprocentowania. Jak wiadomo kredyty we frankach szwajcarskich, również te samochodowe oferują w tej chwili najniższe oprocentowanie. Jest to kusząca propozycja  względem kredytu w PLN pamiętać jednak należy o ryzyku kursowych, które towarzyszy kredytowi walutowemu. Kiedy kurs waluty, w której spłacamy kredyt, rośnie wobec złotówki, wówczas nasze raty kredytowe wzrastają. Odwrotna sytuacja ma miejsce, kiedy waluta obca osłabia się wobec złotego.
Warto też się zastanowić czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne. Oprocentowanie stałe w kredycie samochodowym oznacza, że niezależnie od sytuacji rynkowej będziemy płacić takie same raty (chyba, że jest to kredyt w walucie obcej i wtedy trzeba liczyć się ze zmianami kursu złotego).
Wpływ na oprocentowanie ma również fakt, czy jesteśmy dla danego banku nowym czy starym klientem.

Prowizja za przyznanie kredytu samochodowego

Prowizja to opłata za udzielenie kredytu samochodowe. Jest to jednorazowy koszt płacony zazwyczaj po uruchomieniu kredytu. Na szczęście maksymalna kwota prowizji jaką będziemy musieli zapłacić to 5 proc. Limit ten jest ustalony przez prawo więc żadna instytucja nie może nam kazać zapłacić więcej za udzielenie kredytu samochodowego.  A więc dla kredytu w wysokości 40 tys. zł zapłacimy 2 tys. zł prowizji. Z reguły można jednak liczyć na obniżenie 5-procentowej stawki, zwłaszcza jeżeli jesteśmy klientami instytucji udzielającej kredytu na samochód bądź kredytujemu nowy pojazd.

Wcześniejsza spłata i ubezpieczenia

W przypadku kredytów samochodowych nie powinniśmy ponieść z tytułu przedterminowej spłaty żadnej prowizji. Większość banków dopuszcza możliwość całkowitej lub częściowej spłaty kredytu bez prowizji.
Aby otrzymać kredyt samochodowy będziemy musieli wykupić nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC ale również AC. A jak wiadomo koszt tego drugiego może być znaczący (nawet kilka procent wartości samochodu).
Pozostaje też kwestia innych zabezpieczeń i ubezpieczeń kredytu. Ustanowienie zabezpieczeń typu zastaw rejestrowy również kosztuje nas czas i pieniądze. Dodatkowo banki mogą wymagać lub oferować dodatkowe ubezpieczenia kredytu samochodowego lub kredytobiorcy. Coraz częściej można spotkać się z dodatkowym ubezpieczeniem  na życie, od utraty pracy czy od niezdolności do pracy. Takie produkty stanowią dodatkowe zabezpieczenie spłaty kredytu (jest to więc zabezpieczenie bardziej dla banku niż dla nas), a co za tym idzie wiążą się z dodatkowymi kosztami.
Są też inne oferty polis ubezpieczeniowych. Np. GMAC Bank  w ofercie kredytu samochodowego, obok ubezpieczenia na życie, ryzyka trwałej i całkowitej niezdolności do pracy, ryzyka utraty pracy, ma  ubezpieczenie na wypadek straty finansowej (GAP). Należy oczywiście zadać sobie pytanie jakie z tych ubezpieczeń są