Jak tani może być kredyt w banku?

15 października
13:23 2016

Kredyty bankowe to doskonała szansa na sfinansowanie różnego rodzaju zakupów. Zawsze jednak wiążą się one z kosztami. Te mogą być bardzo wysokie, ale też stosunkowo niskie. Jak niskie?

Zastanawiając się nad tym, jak tani może być kredyt bankowy, w pierwszej kolejności powinniśmy zostawić na boku kwestię oprocentowania. Jest to bowiem tylko jeden z elementów ceny kredytu, który dopiero w połączeniu z pozostałymi warunkami spłaty da nam pełen obraz kosztów, jakie będziemy musieli ponieść.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czas spłaty kredytu. Im będzie on krótszy, tym mniej rat wpłacimy do banku i tym samym zmniejszymy koszt odsetkowy. Dla porównania, pożyczając 10 000 zł w ING Banku Śląskim w ramach Pożyczki Superszybkiej, przy zakładanym okresie spłaty wynoszącym 12 miesięcy, całkowita kwota do zapłaty zamknie się w kwocie 10 661 zł (RRSO – 12,65 proc.). Jeśli jednak okres spłaty wydłużymy do 60 miesięcy, do banku będziemy musieli wpłacić aż 13 346 zł, mimo iż wskaźnik RRSO pozostanie bez zmian. Pierwszy wniosek jest więc taki, że kredyt może być tak tani, jak szybko będziemy w stanie go spłacić. Warto bowiem wziąć też pod uwagę wysokość rat, która w powyższym przykładzie i krótszym okresie spłaty wyniesie ponad 800 zł, podczas gdy wydłużenie tego okresu zmniejszy ją do około 220 zł.

Kolejna kwestia to też rodzaj zabezpieczenia spłaty kredytu. Tutaj najlepszym porównaniem będzie zaciągnięcie kredytu gotówkowego na kwotę np. 50 tysięcy złotych i pożyczki hipotecznej na tę samą sumę. Zabezpieczenie pożyczki nieruchomością zmniejszy oprocentowanie rzeczywiste nawet do 5 proc., co w przypadku takiego samego okresu spłaty może zmniejszyć koszt odsetkowy o blisko połowę w stosunku do kredytów gotówkowych. Im bardziej będziemy w stanie zabezpieczyć kredyt, tym korzystniejsze warunki zaproponuje nam bank, a to zmniejszy ostateczny koszt spłaty.

Ostatnia wskazówka do tego, by wyszukać jak najtańszy kredyt, to oczywiście dokładna analiza rynku. Na początek warto wykorzystać profesjonalne porównywarki finansowe, a następnie wybrać najatrakcyjniejsze oferty i skontaktować się z doradcami. Tylko w ten sposób trafimy na najbardziej opłacalne kredyty.