Kiedy wziąć kredyt samochodowy?

29 maja
17:16 2009

Wiele razy w swoich komentarzach podkreślam, że kredyt samochodowy i każdy inny kredyt to nie zło konieczne a jedynie środek do tego by kupić coś co jest nam potrzebne i na co nie mamy gotówki lub po prostu źródło pieniędzy na dowolny cel. Wiele osób boi się jedna kredytowania bo uważa to za łatwe nabijanie zysków dla banków. Nie zawsze jest to jednak tylko korzyść dla banku. Kiedy warto więc zdecydować się na kredyt samochodowy?

Krótko rzecz ujmując wtedy kiedy potrzebujemy samochodu, który będzie na siebie zarabiał. Oczywiście w innym przypadku kredyt samochodowy również może być pomocny, ale pamiętajmy, że wtedy przeznaczamy pieniądze z kredytu po prostu na konsumpcję. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Jeśli natomiast samochód kupiony za kredyt będzie nam pomagał w pracy (np. w przypadku agenta nieruchomości, który musi dużo podróżować) lub wręcz będzie stanowił podstawowe narzędzie pracy wtedy wnioskowanie o kredyt samochodowy jest jak najbardziej uzasadnione. Oczywiście osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą starać się również o tzw. leasing, który w ich przypadku może być bardziej opłacalny (część rat leasingowych może być wliczana w koszty prowadzenia działalności). Należy pamiętać, że zarówno leasing, jak i kredyt mają wiele zalet. Ten kto korzysta z leasing może wpisać raty leasingowe w swoje koszty uzyskania przychodu. To obniża oczywiście zwiększa zysk.
Czy kredyt samochodowy stoi więc na straconej pozycji? Niekoniecznie. Oferta kredytów samochodowych na rynku jest bardzo duża. Oczywiście w tym gąszczu informacji trzeba znaleźć wszystkie informacje na temat kosztów kredytu (oprocentowanie, prowizja, koszty ubezpieczenia). Wśród wielu zalet kredytów samochodowych można wymienić możliwość wyboru waluty kredytowania. W przypadku leasingu wybór jest ograniczony w tym względzie. Trzeba jednak podkreślić, że dosyć uciążliwym aspektem kredytu samochodowego na zakup auta są zabezpieczenia (zastaw rejestrowy, przewłaszczenie, weksle etc.). Kolejną różnicą jest to że kredyt samochodowy możemy uzyskać w banku tradycyjnym (np. PKO BP) lub w banku specjalistycznym, tzw. samochodowym (np. GMAC Bank). Ten fakt daje nam większe możliwości wyboru. Leasing oferowany jest przez firmy leasingowe (które w wielu przypadkach są częścią kapitałową banków).
Kredyt samochodowy oraz leasing to dwie alternatywne formy finansowania zakupu pojazdu. To, którą formę wybierzemy zależy od przeznaczenia pojazdu oraz od tego czy prowadzimy działalność gospodarczą czy nie.