Kredyt gotówkowy. Dla kogo?

29 maja
17:00 2009

Dobrym wyjściem przy niespodziewanym braku gotówki może okazać się kredyt gotówkowy. Należy jednak pamiętać, że spłata takiego kredytu jest bezpieczna wtedy, gdy posiadamy stałe źródło dochodu, z którego, co miesiąc, możemy pewną sumę przeznaczyć na zaciągniętą wcześniej pożyczkę.

W przeciwnym razie nabawić się problemów, które w przyszłości nie pozwolą nam wziąć kredytu np. na zakup mieszkania. Jest to spowodowane faktem, iż nie spłacanie kredytu, skutkuje pojawieniem się wpisu w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Jeśli na szczęście nie mamy takiego problemu regularnie, spłacamy zaciągnięty kredyt.

Kwota comiesięcznej spłaty kredytu gotówkowego różni się w zależności od okresu kredytowania oraz kwoty kredytu. Nie można także zapomnieć o innych dodatkowych kosztach kredytu –doliczanych do naszych rat – prowizji za udzielenie kredytu oraz różnego rodzaju ubezpieczeń (jeśli zostały wykupione).

Oprocentowanie kredytu jest składnikiem, który w największym stopniu determinuje wysokość pożyczki. Należy mieć tutaj na uwadze oprocentowanie kredytu nominalne i rzeczywiste. Rzeczywiste czy takie, które łączy w sobie wszelkie inne koszty kredytu jak prowizja czy ubezpieczenia. Zatemto tylko ono ma dla nas wartość jeżeli chodzi o porównywanie ofert różnych banków.

Prowizja kredytu gotówkowego, obok oprocentowania, jest elementem, który w największym stopniu decyduje o rzeczywistej stopie kredytu zaciąganej przez nas pożyczki. Przyjmuje różne wartości od 0 do nawet 5%.

Kredyty gotówkowe zaciągane są zwykle w PLN. Są oczywiście Banki, które oferują inne waluty jak CHF, USD czy EURO, jednakże nie cieszą się one dużą popularnością.

Pożyczka gotówkowa jest zatem dobrym rozwiązaniem, w przypadku, gdy chwilowo utraciliśmy płynność finansową. Musimy być jednak świadomi ryzyka oraz być w pełni odpowiedzialni za spłatę długo, gdyż w przeciwnym razie możemy popaść w trudno odwracalne kłopoty.