Kredyt gotówkowy krok po kroku

29 maja
17:11 2009

Wybór kredytu gotówkowego wydaje się z pozoru bardzo proste. Pomimo jednak tego, że jest to bardzo łatwy w otrzymaniu kredyt a banki czasami wręcz prześcigają się w promocjach należy bardzo starannie podejść do kwestii zaciągnięcia kredytu gotówkowego. Dlatego poszukiwanie kredytu należy rozpocząć od wyboru banku, w którym zdecydujemy się go zaciągnąć. Wybór kredytu gotówkowego wydaje się z pozoru bardzo proste. Pomimo jednak tego, że jest to bardzo łatwy w otrzymaniu kredyt a banki czasami wręcz prześcigają się w promocjach należy bardzo starannie podejść do kwestii zaciągnięcia kredytu gotówkowego. Dlatego poszukiwanie kredytu należy rozpocząć od wyboru banku, w którym zdecydujemy się go zaciągnąć. Nie należy jednak sugerować się wyłącznie reklamami tworzonymi przez bank, a jeśli już jakiś spot reklamowy zachęci nas do ubiegania się o ten kredyt to daną ofertę trzeba dokładnie przeanalizować. Banki lubią udzielać szybkich kredytów bo nie są one wbrew pozorom tanie!
Po wybraniu banku lub banków, w którym chcemy wnioskować o kredyt należy wypełnić i złożyć wniosek kredytowy. Żeby skrócić procedurę, część banków oferuje możliwość przesłania wniosku drogą internetową (formularze znajdują się na stronach internetowych banków). Warto jednak pamiętać, że w tzw. bankach wirtualnych (mBank, Inteligo, Volkwagen Bank direct), które nie posiadają oddziałów, komunikacja z bankiem odbywa się tylko przez Internet i drogą pocztową.
Przy ubieganiu się o kredy będziemy musieli na pewno przedstawić dowód osobisty lub inny dokument poświadczający tożsamość. Jednak to nie koniec drogi po kredyt gotówkowy. W większości banków trzeba jeszcze przedstawić zaświadczenie bądź oświadczenie o dochodach (w przypadku tzw. procedury uproszczonej). Czasami banki wymagają zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu.
Po złożeniu do banku wszystkich niezbędnych dokumentów bank analizuje wniosek i inne dokumenty i sprawdza naszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli w przeszłości mieliśmy problemy ze spłatą innych kredytów (czy to gotówkowych, hipotecznych czy samochodowych), uzyskanie kolejnej pożyczki może okazać się niemożliwe. Bank sprawdza też zdolność kredytobiorcy do spłaty rat kredytowych. Później wydaje decyzję kredytową.
Pozytywna decyzja kredytowa to w praktyce szybki przelew na konto bankowe. Wcześniej jednak musi nastąpić ustanowienie zabezpieczeń (jeśli występują) i podpisanie umowy kredytowej, w której zawarte są warunki kredytowania. Umowa o kredyt jest bardzo ważna, ponieważ określa nam koszty kredytu (oprocentowanie, prowizja, ewentualne ubezpieczenia kredytu), okres spłaty czy to co się dzieje gdy nie spłacamy kredytu.
Do umowy kredytowej załączany jest harmonogram spłaty kredytu, który pokazuje jak będzie wyglądała wysokość rat w każdym miesiącu. Tu jednak ważna uwaga: wysokość rat może się zmienić w trakcie spłaty kredytu, jeżeli oprocentowanie kredytu jest zmienne, zarówno w górę, jak i w dół. Można więc rozważyć zaciągnięcie kredytu  według stopy stałej, co daje nam pewność, że raty pozostaną niezmienne w całym okresie kredytowania.
Po tych wszystkich formalnościach bank jest gotowy do wypłaty kredytu gotówkowego na wskazane przez nas konto bankowe. Trudno jest wypłacić kredyt jeśli nie mamy konta bankowego. Właściwie jest to niemożliwe, ponieważ bank będzie żądał od nas posiadania konta celem łatwego spłacania rat kredytowych.