Kredyt oddłużeniowy – oddłużenie długów

04 stycznia
21:36 2012

Kredyt oddłużeniowy  to produkt popularnie zwany kredytem ostatniej szansy. Proponowany przez wiele instytucji finansowych, jednak spoza sektora bankowego. Dla banków zadłużony klient to zły klient, który zazwyczaj narażony jest na odmowę udzielenia kolejnego zobowiązania kredytowego. Oferty zwane pożyczką z komornikiem mają na celu zniwelowanie dotychczasowych zobowiązań, udzielane zazwyczaj na niebotyczny procent, niemożliwy do spłaty przez resztę życia potencjalnego kredytobiorcy.  Kredyt oddłużeniowy to oddłużenie dotychczas wziętych na nasze barki zobowiązań, takich jak kredyty gotówkowe, hipoteczne, samochodowe, karty kredytowe, limity na kontach, zadłużenia w opłacaniu czynszu i opłat licznikowych.

Warunkiem skorzystania z dobrodziejstwa takiego kredytu jest decyzja o oddłużeniu wszystkich, bez wyjątku zobowiązań kredytobiorcy. Musimy być zdecydowani „wszystko albo nic”, a więc konsolidacja wybranych przez klienta zobowiązań, długów jest niemożliwa. Zatajenie jakiegokolwiek zobowiązania kredytowego przed instytucją, która daje nam kredyt oddłużeniowy jest równoznaczne z rezygnacją z niego, bowiem klient musi się liczyć z odmową instytucji, w której starał się o tego typu kredyt. Od klienta wymaga się także udokumentowanego źródła dochodu, takiego jak umowa o pracę, emerytura, renta, umowa cywilno-prawna, bądź prowadzona działalność gospodarcza, a często także wymagana jest i zgoda współmałżonka. W niektórych instytucjach możemy się spotkać z niezwykle niskimi wymaganymi, co do kwoty dochodu, często jest to tylko kilkaset złotych.

Tego rodzaju kredyt bywa często mylony przez klientów z kredytem konsolidacyjnym, który jest przeznaczony wyłącznie dla osób posiadających zobowiązania kredytowe, ale także zdolność kredytową. Wówczas nasze wszystkie kredyty stają się jednym – konsolidacyjnym. Natomiast kredyt oddłużeniowy jest ostatnią szansą dla bardzo zadłużonych klientów, widniejących w systemie Biura Informacji Kredytowej, co sprawia, że taka osoba jest niewiarygodna dla banku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, kiedy klient potrzebuje zastrzyku gotówki na spłatę komornika, co równoznaczne jest z jego nazwiskiem w systemie BIK.