Które banki oferują kredyty dla firm na start?

23 czerwca
17:48 2014

Kredyt na start to szansa dla wielu przedsiębiorców, by otworzyć firmę. Jakie banki oferują takie kredyty?

Założenie własnej firmy dla wielu młodych przedsiębiorców jest trudne ze względu na brak własnych pieniędzy w określonej kwocie. Naprzeciw takiej sytuacji wychodzi część banków, które oferuje kredyty na start nazywane często start-up. Z takich kredytów mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy otwierają nawet swoją pierwszą firmę. Kredyt na start może wynieść nawet ponad 350 tys. zł dla przedsiębiorcy zakładającego pierwszą firmę. Im dłuższy jest staż danego przedsiębiorcy, tym można liczyć na wyższe kwoty kredytu.

Wiek firmy

Dla wielu przedsiębiorców pozyskanie pieniędzy na założenie firmy to największy problem związany z możliwością wystartowania z własną działalnością gospodarczą. Jeśli przedsiębiorca nie ma możliwości pożyczenia pieniędzy od rodziny wówczas musi szukać zewnętrznego finansowania. Pomoc ze strony inwestorów czy tak zwanych Aniołów Biznesu jest w Polsce dość ograniczona. Z tego powodu kredyt bankowy bywa często jedyną szansą na pozyskanie finansowania dla firmy. Przy kredytach na start najważniejsze jest przede wszystkim sprawdzenie oferty banków i ich wymagań dotyczących czasu działania firmy, której chcą udzielić kredytu. Z jednej strony są banki, które będą gotowe pożyczyć pieniądze dla zupełnie nowej na rynku firmy, która nie ma żadnego stażu. Z drugiej strony bank może wymagać, co najmniej dwuletniego okresu działalności na rynku. Generalnie kredyty dla nowych firm można podzielić na trzy grupy, czyli kredyty dla firm, które działają na rynku ponad 12 mies., kredyty dla firm ze stażem do 6 mies. oraz kredyty dla zupełnie nowych firm, które jeszcze nie rozpoczęły działalności. Najtrudniej jest pozyskać pieniądze dla firmy, która dopiero rozpoczyna, gdyż firmy z co najmniej 12 mies. stażem na rynku mogą skorzystać z niemal większości produktów bankowych.

Kredyty dla firm na polskim rynku

Najkorzystniejszą ofertę dla firm ze stażem 12 mies. zapewnia aktualnie Bank Zachodni WBK. Oferta „Biznes Ekspres EBI” to preferencyjne warunki kredytowania z niskim oprocentowaniem nominalnym 2,97 proc. i brakiem konieczności wykupywania ubezpieczenia. Kredyt udzielany jest również bez zabezpieczenia i na podstawie oświadczenia. Dla firm działających na rynku co najmniej 6 mies. najciekawszą ofertę zapewnia Raiffeisen Polbank. W ofercie tego banku firmy mogą skorzystać z linii kredytowej zabezpieczonej gwarancją de minimis, linii kredytowej w rachunku bieżącym. Do firm startujących z działalnością najciekawszą ofertę kieruje PKO BP zapewniając „Kredyt Obrotowy MSP”.