Nie tylko banki

04 października
13:05 2009

Jeszcze dwa trzy lata temu przedsiębiorstwa nie miały żadnych problemów z uzyskaniem kredytu inwestycyjnego, a już tym bardziej kredytu obrotowego. Banki nie robiły specjalnych przeszkód w finansowaniu firm, dlatego kredyt dla firm nie był czymś niezwykłym, tak jak to jest teraz. Sytuacja diametralnie się zmieniła, kiedy przyszedł kryzys. Teraz banki już tak chętnie nie finansują przedsiębiorców. Tymczasem wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że najważniejsze w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa są pieniądze. Gdy zaczyna ich brakować w kasie firmy zaczynają się problemy. Co wówczas najczęściej robią przedsiębiorcy? Oczywiście idą do banku po pożyczkę. Czasami trzeba się zastanowić czy warto. Brew utartej powszechnie opinii kredyty bankowe nie są wcale takie tanie, a ponadto w chwili obecnej nie jest łatwo taki kredyt dla firm uzyskać. Jak twierdzą eksperci, spowolnienie gospodarcze nie jest najlepszym momentem na zaciąganie kredytów.
– Banki radykalnie ucięły kredyty dla firm, dodatkowo wzrosły też wymagania dotyczące wiarygodności firmy i zabezpieczeń – twierdzi doradca expandera.
Jeżeli mimo wszystko przedsiębiorca decyduje się na szukanie pieniędzy w banku, powinien zastanowić się, w jakim banku ma szukać gotówki. Nie zawsze bank, w którym przedsiębiorca prowadzi swoje konto firmowe jest zainteresowane udzieleniem takiego kredytu. Bywa tak, ze bank woli postawić na nowego klienta celem przyciągnięcia go do banku i daje mu lepsze warunki niż stałemu klientowi. Potwierdza to doradca kredytowy ekspandera.
– Różne banki mają różne priorytety – twierdzi doradca expandera – czasami bardziej zależy im na pozyskaniu nowych klientów. Oznacza to przeważnie korzystniejsze warunki dla wnioskującego o kredyt. Może na przykład liczyć na mniejsze oprocentowanie lub mniejszą marżę.
Dlatego zawsze należy porównać oferty co najmniej kilku banków, a nie zamykać się w jednym, który prowadzi konto firmy. Utarło się bowiem wśród przedsiębiorców takie przypuszczenie, że bank w którym firmy mają konto promuje je w swoich działaniach. Niestety nie zawsze tak jest i o tym przedsiębiorcy powinni pamiętać. Pamiętać także powinni jeszcze o innej zasadniczej sprawie. Nie tylko banki pomagają finansowo potrzebującym firmom. Są przecież specjalne fundusze przy samorządach terytorialnych, lub fundusze strukturalne. Wprawdzie tam również nie jest łatwo o pieniądze, ale firma, która przedstawi sensowny i solidny projekt, może liczyć na solidne dofinansowanie. Dlatego przedsiębiorcy w swych poszukiwaniach finansowych nie powinny się ograniczać jedynie do banków.