Oprocnetowanie kredytów

04 listopada
16:01 2011

Oprocentowanie kredytów to najważniejszy element na podstawie, którego wybieramy swój kredyt. Nie ważne jaki jest to rodzaj pożyczki, oprocentowanie wpływa bezpośrednio na ratę kredytu.

Jenak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ze oprocentowanie kredytu nie jest jedynym elementem raty. W jej skład wchodzi wiele innych czynników o czym niekiedy nie mamy zielonego pojęcia.

W zależności od rodzaju kredytu w skład raty mogą wchodzić inne elementy. W przypadku kredytów zaciąganych na duże sumy pieniędzy koszty uzyskania takiego rodzaju pożyczki będą większe. Wiąże się z wszelkimi ubezpieczeniami których składki doliczane są do rat. I tak rozkładając wysokość raty na wszystkie jej czynniki raty kredytu hipotecznego można określić, że w jej skład wchodzą następująco:

  • oprocentowanie, czyli stopa referencyjna i marża banku,
  • ubezpieczenie na wypadek śmierci lub choroby kredytobiorcy
  • prowizje różnego typu w zależności od banu w jakim staramy się o kredyt.

Dlaczego oprocentowanie kredytu w każdym banku może się od siebie różnić w tak dużym stopniu? Otóż banki decydują się na różne konstrukcje. Oprocentowanie kredytów w bankach różni się między innymi od tego jaki wskaźnik WIBOR wybierze bank. Na przykład bank PKO BP stosuje WIBOR 3M, a bank BPH WIBOR 6M.

Na naszym ryku istnieje duża konkurencja pomiędzy bankami. Każdy z banków chce zarabiać i utrzymać dobrą pozycję. Dlatego banki stosują wiele konstrukcji, które wpływają na oprocentowanie kredytów. Takie przedsięwzięcie ma za zadanie jednoczesny dobry zarobek banku i zaproponowanie klientowi dobrej oferty.

To oczywiste, że każdy wybiera kredyt na podstawie wysokości oprocentowania. Nie mniej jednak musimy uważać na nieuczciwą taktykę niektórych instytucji finansowych, które oferują początkowo bardzo korzystne oprocentowanie kredytów, a później jest wręcz odwrotnie.