Skorzystaj z uproszczonej procedury przy kredycie dla firmy

25 listopada
10:28 2014

Formalności są zmorą wszystkich osób wnioskujących o kredyty w bankach. Czasami warto więc rozważyć możliwość skorzystania z uproszczonej procedury kredytowej, dostępnej również dla firm.

Nie da się ukryć, że przedsiębiorcy ubiegający się o kredyt nie mają co liczyć na przychylność banków w kwestii uproszczenia procedury weryfikacji zdolności kredytowej firmy. Poza koniecznością dostarczenia wszystkich dokumentów, jakich wymaga się również od klientów indywidualnych, przedsiębiorca jest zmuszony okazać dokumentację dotyczącą finansów jego działalności, a także różnego rodzaju zaświadczeń, które potwierdzą, że firma nie ma zaległości w US-ie czy ZUS-ie. Nawet jeśli jesteśmy pewni, że nasza sytuacja finansowa jest bardzo dobra, a zdolność kredytowa wysoka, to przejście przez wszystkie formalności i zdobycie wymaganych dokumentów może być naprawdę uciążliwe. Banki coraz częściej wydają się rozumieć niechęć klientów do formalności, dlatego też przedsiębiorcy i wszyscy klienci biznesowi mają w niektórych instytucjach możliwość skorzystania z uproszczonej procedury kredytowej.

Czym jest uproszczona procedura kredytowa? Przede wszystkim należy podkreślić, że jest to rozwiązanie posiadające zarówno zalety, jak i wady. Ograniczenie formalności związanych np. z dostarczaniem wszelkich zaświadczeń, będzie korzystne dla klienta, ale ryzykowne dla samego banku, który przecież nie otrzyma przez to potwierdzenia, że przedsiębiorca rzetelnie reguluje wszelkie zobowiązania w innych instytucjach. Odniesiona przez przedsiębiorcę korzyść jest więc równoważona wadą, jaką będzie dodatkowa rekompensata za ryzyko dla banku, a więc dodatkowa prowizja, podwyższone oprocentowanie czy konieczność wykupienia ubezpieczenia.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że uproszczone procedury zawsze dostępne są tylko dla określonych kwot kredytów. Te różnią się w zależności od banku, ale raczej trudno oczekiwać, że uzyskamy wsparcie pieniężne na duże inwestycje, bez konieczności poświęcenia odpowiedniego czasu na wszelkie formalności. Mimo wszystko w wielu przypadkach będzie to rozwiązanie korzystne i pozwalające szybko reagować na zmieniającą się sytuację na rynku lub pilne potrzeby samej firmy.