Symulacja kredytu

19 kwietnia
11:52 2012

Biorąc kredyt musimy zdawać sobie sprawę z wielu rzeczy. Takimi rzeczami są na przykład wysokość oprocentowania nominalnego i jego przełożenie na oprocentowanie rzeczywiste. Wybierając kredyt musimy także zwrócić uwagę na wysokość rat, a także na koszt całkowity kredytu. Informacje na wszystkie te wskazane tematy pokaże nam symulacja kredytu.
W Polsce utarło się, że przeprowadzenie symulacji kredytowej musi być przeprowadzone w banku. I tu jest właśnie błąd. Symulacja kredytu może być przeprowadzona równie dobrze przez nas w domowym zaciszu. Jak? Otóż istnieją w Internecie takie narzędzia jak kalkulatory kredytowe. Nie są to oczywiście programy tak rozbudowane jak narzędzia bankowe do przeprowadzania symulacji, ale jak dla użytkowników domowych wystarczą. Kiedy już znajdziemy taki kalkulator, a nie będzie to trudne, to musimy wpisać kilka danych, które będą niezbędne do przeprowadzenia wyliczeń. Przede wszystkim musimy wpisać lub zaznaczyć kwotę kredytu, o który chcemy się ubiegać. Po drugie czas jego spłaty. W końcu musimy uzupełnić jeszcze oprocentowanie nominalne, które będzie przypisane do naszego kredytu. Po uzupełnieniu tych informacji wciskamy oblicz i wyświetli się nam symulacja kredytu. Teraz możemy już stwierdzić czy kwota kredytu lub czas spłaty są dla nas odpowiednie. Jeśli dojdziemy do wniosku, że kredyt jest rozłożony na zbyt długi czas i faktycznie możemy spłacić go wcześniej, to przeprowadźmy symulację po raz drugi i zobaczmy czy faktycznie nie byłoby warto skrócić czasu spłaty i obniżyć tym samym kosztu całkowitego kredytu.
Symulacja kredytu może nam znacząco pomóc w podjęciu decyzji na jaką kwotę mamy wziąć kredyt i w jakim czasie go spłacić. Bez tej wiedzy będziemy skazani na to, co zaproponuje nam bank, a czasu na przemyślenie decyzji możemy wtedy nie mieć.