Ważny obrotowy

10 lipca
12:43 2009

Trudno wyobrazić sobie prawidłowo funkcjonujące przedsiębiorstwo bez kredytowania jego działalności. Tymczasem w dobie kryzysu coraz trudniej firmom o kredyt, bowiem i bankom nie udało się uniknąć jego skutków. Kredyty inwestycyjne i kredyty obrotowe, o takie najczęściej starają się przedsiębiorstwa. Łatwiej otrzymać ten drugi bowiem z natury jest mniejszy i bankom łatwiej później wyegzekwować jego zwrot. Oczywiście z należnymi odsetkami.
Kredyty obrotowe najogólniej rzecz ujmując przeznaczone są na finansowanie bieżącej działalności firmy, czyli na zapewnienie firmie płynności finansowej. Ale nie tylko, bo za pieniądze z kredytu obrotowego przedsiębiorstwo może również zakupić wyposażenie, towar itp. Są to zazwyczaj kredyty krótkoterminowe, najczęściej okres ich spłaty nie przekracza 12 miesięcy. Są jednak kredyty obrotowe finansujące działalność eksploatacyjną w okresie dłuższym niż 12 miesięcy / np. kredyty na zapasy sezonowe/.
– Kredyty obrotowe, jako, że są kredytami krótkoterminowymi są bardzo korzystne dla kredytobiorcy. Kredyt taki można bardzo szybko otworzyć, na przykład w celu pokrycia występujących okresowe niedoborów finansowych /na przykład w sklepie/. Poza tym charakteryzują się dużą elastycznością, wpłacane są w całości lub w ratach. Często z takiej formy kredytowania korzystają małe i średnie firmy – twierdzi jeden z pracowników bankowych.
Przedsiębiorcy nie podzielają optymizmu bankowców. Twierdzą, że mimo, iż kredyty obrotowe zalicza się do kredytów krótkoterminowych nie są takie szybkie jak to często podkreślają bankowcy. Mało tego, na taki kredyt trzeba sobie „zasłużyć”. Czyli zależy to tylko i wyłącznie od banku, a nie od zdolności kredytowych firmy.
Z kolei bank PKO BP proponuje swoim klientom kredyt obrotowy odnawialny. Kredyt taki przeznaczone jest dla posiadaczy rachunków BIZNES PARTNER, musza jednak posiadać zdolność i kredytowe, no i oczywiście są posiadaczami odpowiednich zabezpieczeń, które bank im wyznaczy. Jest to już jednak wyższa szkoła jazdy i nie każdy może sobie na taki kredyt pozwolić. Warto jednak. Poza tym kredyt taki może być przeznaczony na sfinansowanie bieżącej działalności gospodarczej, a także na spłatę zadłużeń bankowych, albo innych instytucji finansowych. Niezmiernie istotne i charakterystyczne dla kredytów odnawialnych jest również i to, że istnieje możliwość wielokrotnego wykorzystania spłat przyznanego limitu. Tak czy inaczej kredyty obrotowe są istotnym elementem sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa. Wiedzą o tym i banki i przedsiębiorcy.
limit