Wkład własny do kredytu

20 lutego
11:35 2012

Kredyt hipoteczny jest coraz mniej dostępny. Banki wymagają od sowich kredytobiorców bardzo dobrej zdolności kredytowej. Czym to jest spowodowane i jakie niesie za sobą konsekwencje, sprawdźmy !

Kredyty hipoteczne dostępne są dla mniejszej grupy odbiorców nie tylko ze względu na sytuacji finansową w Europie, także wskutek nowych zasad dotyczących owych kredytów. Poza tym każdy kto myśli o takim kredycie powinien mieć również uzbieraną sporą sumę pieniędzy.
Obecnie banki prawie nie udzielają kredytu bez wymagania od kredytobiorców tak zwanego wkładu własnego. Wkład własny to suma pieniędzy, która sami musimy przeznaczyć na dana inwestycje. Zatem jeśli interesuje nas mieszkanie za 200 tysięcy, bank zazwyczaj sfinansuje inwestycje w 80-70 procentach, resztę musimy zapłacić my-kredytobiorcy. Finansowanie inwestycji w 100% zazwyczaj dotyczy jedynie klientów o bardzo dobrej zdolności kredytowej, jakich w naszym kraju jest niestety coraz mniej. Zatem każdy kto nosi się z zamiarem kupna nowego mieszkania czy domu powinien najpierw uzbierać dużą sumkę i dopiero później iść do banku i prosić o kredyt.

Wkład własny-czy warto!?

Oczywiście wkład własny wiąże się z tym co zdołamy zaoszczędzić. Dlatego dobrym sposobem jest poczekanie na kredyt i wymarzone mieszkanie. Lepiej trochę poczekać i zebrać więcej pieniędzy, spłacać mniejszy kredyt. Z kolei Ci, którzy koniecznie chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny weź wpłacania własnych środków muszą liczyć się z tym, że poniosą duże większe koszty kredytu. Bank będzie żądał od kredytobiorcy wykupienia kosztownych pakietów ubezpieczeń i tym podobnych opłat.
Rozwiązaniem co do wkład własnego może być zaciągniecie kredytu gotówkowego w innym bankiem. Skutek jest taki, że owszem bank udzieli nam kredytu ale zastanówmy się czy warto zaciągać dwa kredyty jednocześnie?