Z czego składa się rata kredytu

22 marca
03:44 2012

Wybierając ofertę kredytu zwykle kieruje się wyłącznie jego oprocentowaniem. Warto jednak wiedzieć, ze na ratę kredytu składa się jeszcze wiele innych czynników, które również zależą od danej oferty bankowej.

Rata kredytu to między innymi oprocentowanie, marża, ubezpieczenie czy inne opłaty, które ustala bank. Aby wybrać najlepszą ofertę kredytową należy wiedzieć z czego dokładnie składa się rata kredytu.
Oprocentowanie kredytów ustalana jest według aktualnej stopy referencyjnej, która z kolei ustala bank centralny. Jednym słowem oprocentowanie nie może przekroczyć konkretnej normy. Poza oprocentowaniem bank do raty kredytu dolicza jeszcze marżę, którą z kolie ustala sam. Owa marża w każdym banku może się od siebie znacznie różnić.
Warto również wspomnieć o ubezpieczeniu kredytu. Dawniej banki nie wymagały od swojego kredytobiorcy ubezpieczenie. Dziś odmowa jego wykupienia może zaważyć na negatywnej decyzji kredytowej, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty hipoteczne. Być może wykupienie pełnego pakietu ubezpieczeń w przypadku kredytów długoterminowych jest wskazane ponieważ zabezpiecza nie tylko bank co samego kredytobiorce jednak w przypadku kredytów gotówkowych takich jak raty za meble ubezpieczenie nie jest niezbędne. Rata kredytu z ubezpieczeniem lub bez może być znacznie droższa. W takcie załatwiania kredytu warto więc zapytać o ewentualna ratę bez kosztów ubezpieczenie. W przypadku kredytów krótkoterminowych bank nie powinien wymusić na kredytobiorcach wykupienia ubezpieczanie.
Rata kredytu to zatem oprocentowanie kredytu, marża dla banku i ubezpieczenie. Należy jednak również zaznaczyć, że poza wymienionymi kosztami z zaciągnięciem kredytu wiąże się również prowizja. Banki pobierają bowiem opłatę za samo udzielenie kredytu, a owa opłata w każdym banku może się od siebie różnic nawet o kilkaset złotych.